Ευχαριστούμε θερμά εκ μέρους του σχολείου το Διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου γονέων & κηδεμόνων του σχολείου μας για την αμέριστη και συνεχή συμπαράστασή του στο έργο μας καθώς και για την οικονομική τους στήριξη. Ευχαριστούμε για τα δωράκια που προσέφερε στους μαθητές μας και για το σημερινό μας κέρασμα. Ευχαριστούμε τους γονείς του σχολείου για την αρμονική συνεργασία τους μαζί μας, για την εμπιστοσύνη και την αγάπη που μας δείχνουν.

Ευχαριστούμε τους πατέρες και το φιλόπτωχο ταμείο του Αγ. Νικάνωρα για τις προμήθειες που παρείχαν για το πρωινό των μαθητών.

Να ευχαριστήσω όλους τους συναδέλφους του σχολείου μας , έναν – έναν ξεχωριστά για τη συμβολή τους στην καλή λειτουργία του σχολείου, την καθαρίστρια του Σχολείου μας κ. Χρυσούλα για το από καρδιάς έργο της που αφορά στην υγιεινή και την ασφάλεια των μαθητών.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ – ΛΗΞΗΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021

Αγαπητοί μας μαθητές της Στ Τάξης : Αγγελικούλα, Αναστασία, Μαρία, Μάριε και Νίκο, αγαπητοί γονείς των μαθητών της ΣΤ Τάξης, συνάδελφοί μου αγαπητοί

Η σημερινή «Γιορτή Αποχαιρετισμού» της ΣΤ΄ Τάξης είναι διαφορετική από όλες τις άλλες κι αυτό λόγω της κατάστασης που έχει διαμορφωθεί εξ αιτίας της εξάπλωσης του μολυσματικού ιού (κορονοϊού) με το όνομα Covid-19 και τις επιπτώσεις αυτού στην υγεία των ανθρώπων.

Φτάσαμε και φέτος, με τη βοήθεια Θεού και ανθρώπων στο τέλος κι αυτής της διδακτικής χρονιάς. Μιας διδακτικής χρονιάς που όμοιά της δεν είχαμε ξαναζήσει στο σχολείο.

Απολογιστικά, δεν μπορούμε να σταθούμε μόνο στα κλασσικά. Το ενδιαφέρον μας για το ποιοτικό κυρίως και λιγότερο για το ποσοτικό εκπαιδευτικό μας έργο, μέσα και έξω από το σχολείο, το έργο της αγωγής και της μάθησης, αλλά και πέρα από αυτό.

Φέτος το σχολείο μας δεν έμεινε κλειστό ούτε μία μέρα… Τηρήσαμε τα μέτρα προστασίας με σχολαστικότητα και με τη συνεργασία όλων καταφέραμε να λειτουργήσουμε δια ζώσης, χωρίς διακοπή μαθημάτων, κρατήσαμε το σχολείο ανοιχτό και γι αυτό ευχαριστώ θερμά και συγχαίρω συνάμα όλο το προσωπικό του σχολείου.

Όλοι μαζί οι συνάδελφοι, κάναμε το καλύτερο δυνατό, για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ζήσαμε στιγμές δύσκολες, άγχους, αγωνίας αλλά και στιγμές χαράς, δημιουργικότητας και συγκίνησης.

Δεν ξεχάσαμε να κάνουμε τις σχολικές μας γιορτές, έστω και χωρίς την παρουσία των γονέων, εφαρμόσαμε προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων, κάναμε μικρούς κοντινούς περιπάτους, υλοποιήσαμε εξατομικευμένα προγράμματα, υλοποιήσαμε το πρόγραμμα μετάβασης, ωστόσο παραλείψαμε το πρόγραμμα συνεκπαίδευσης λόγω των μέτρων προστασίας.

Πορευτήκαμε δίπλα – δίπλα με τους μαθητές μας με Αγάπη, κατανόηση, μέθοδο, υπομονή και επιμονή, συνέπεια και σεβασμό, ευθύνη και εργατικότητα.

Η Αγάπη και η σκέψη μας σήμερα είναι στους μαθητές της Στ΄ τάξης: που την επόμενη σχολική χρονιά δε θα είναι μαζί μας.

Αγγελικούλα, Αναστασία, Μαρία, Μάριε και Νίκο , σήμερα είναι μία από τις τελευταίες σας ημέρες στο σχολείο μας , στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς – στους διαδρόμους του διδακτηρίου, στις αίθουσες διδασκαλίας, και στους άλλους χώρους του. Ήρθατε μικροί μαθητές, σας βλέπαμε μέρα με τη μέρα να μεγαλώνετε, να αλλάζετε και να δυναμώνετε. Σε λίγο ξεκινάτε ένα νέο ταξίδι σε ένα άλλο σχολείο …… Στο νέο σας σχολείο, ευχόμαστε να σας συνοδεύει η αγάπη, η υγεία, η χαρά και η πρόοδος.

Θα μας λείψει το τεράστιο χαμόγελό σας, το βλέμμα σας και η παρουσία σας! Μπράβο σας για όσα καταφέρατε όλα αυτά τα χρόνια που ήσασταν κοντά μας : σας αγαπάμε πολύ και θα σας θυμόμαστε πάντα!

Αγαπημένοι μας μαθητές : Άγγελε, Μελίνα, Ελπίδα, Γκιόργκι, Βαγγέλη, Χριστόφορε, Μιχάλη, Θεόδωρε, Τζωρτζίνα, Χρήστο, Δημοσθένη, νιώθουμε χαρά και ικανοποίηση με την πρόοδο σας. Όλο το προσωπικό, δασκάλες ειδικότητες, ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό και ειδικό βοηθητικό προσωπικό, ευχόμαστε μέσα από την καρδιά μας να περάσετε καλές διακοπές, χαρούμενο και καλό καλοκαίρι και να ξεκινήσετε πάλι το Σεπτέμβριο το σχολείο όλα γεμάτα υγεία και χαρά.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ – ΑΓΩΓΗ ΕΝΕΡΓΟΥ ΠΟΛΙΤΗ 2020-21

Τη φετινή σχολική χρονιά σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε στο σχολείο μας το
πρόγραμμα αγωγής υγείας στα πλαίσια σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο
«Εκφράζομαι, ενεργώ και μοιράζομαι μέσα από τον κόσμο των παραμυθιών».

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε [εδώ]

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ 2020-21

ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ‘ΤΡΟΦΙΜΑ ΠΟΛΛΑ… ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ;;;’

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας ασχοληθήκαμε με τις διατροφικές ομάδες, τη διάκριση βλαβερών και υγιεινών τροφών αλλά και με την προετοιμασία υγιεινών γευμάτων από τους ίδιους τους μαθητές μας στο χώρο του σχολείου.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε [εδώ]