ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ – ΣΧ. ΕΤΟΣ 2020-21

Οι εγγραφές μαθητών στην Α΄ Τάξη του Σχολείου μας, για το σχολικό έτος 2020-2021, θα πραγματοποιηθούν από την Παρασκευή 15.5.2020 έως και την Παρασκευή 29.5.2020.

«Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου»

Τα απαιτούμενα  δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄Τάξη του Σχολείου είναι τα εξής :

1. Αίτηση (δίδεται από το σχολείο).

2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή κοινότητας.

(Σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του πιστοποιητικού γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του πληροφοριακού συστήματος Myschool του ΥΠΑΙΘ.)

3. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

4. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με την Α.Π. Φ.6/1094/80261/Δ1/20.5.2015 εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ. (Α.Δ.Υ.Μ.- δίδεται και από το σχολείο)

5. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

6. Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό (Μέχρι να εκδοθεί το προαναφερόμενο Πιστοποιητικό Φοίτησης το Νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης».

7. Γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή εγκεκριμένο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο για τη φοίτηση του/της μαθητή/τριας στο Ειδικό Δημοτικό σχολείο. Η γνωμάτευση αυτή μπορεί να προσκομιστεί σε εύλογο χρονικό διάστημα.