ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Την Τρίτη 12 Απριλίου 2022 φιλοξενήσαμε για πρώτη φορά στο σχολείο μας την Εκπαιδευτικό και Συγγραφέα κα Καλλιόπη Μόσχου, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου. Είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε και την Καστοριανή ζωγράφο που εικονογράφησε το βιβλίο της.

Ευχαριστούμε την κα. Μόσχου που με χαρά και πολύ αγάπη, μας τίμησε με την παρουσία της και έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να γνωρίσουν το βιβλίο της «Φρίξος ο Μπισκοτίτσος», να συζητήσουν, να παίξουν μαζί της και τέλος να δημιουργήσουν όμορφες ζωγραφιές με την συμβολή της ζωγράφου κας Δωροθέα Χαρίτωνος!

Ευχαριστούμε από καρδιάς και τη ζωγράφο Δωροθέα Χαρίτωνος που μας επισκέφτηκε για πρώτη φορά και έδωσε πνοή στα σκίτσα του Φρίξου…

Εκ μέρους του προσωπικού και των μαθητών,

Σας ευχαριστούμε…. Ευχόμαστε να είστε πάντα δημιουργική και να συνεχίσετε να μας ταξιδεύετε με τα βιβλία σας!

Η Διευθύντρια του Σχολείου

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑΣ

Σας γνωστοποιούμε ότι η υποχρεωτική αργία της 1ης Μαΐου, επειδή συμπίπτει με Κυριακή, μετατίθεται τη Δευτέρα 2 Μαΐου 2022, με απόφαση του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων. Επομένως, οι σχολικές μονάδες Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης αρχίζουν τα μαθήματα την Τρίτη 3 Μαΐου 2022, μετά τις διακοπές του Πάσχα.

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: «ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΩΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΝΕΥΡΟΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ»

Την Δευτέρα 11 Απριλίου 2022 και ώρα 18:00-20:00, πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Διαχείριση προκλητικών συμπεριφορών σε παιδιά με νευροαναπτυξιακές διαταραχές», με ομιλήτρια την κα. Γκιαούρη Στεργιανή, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.

Ευχαριστούμε θερμά την κα. Γκιαούρη Στεργιανή για την άμεση ανταπόκριση και τη συνεργασία αλλά και για την παραχώρηση του έργου της.