ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ & ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!
Με Υγεία, Αγάπη και Ελπίδα.
Το Άγιο Φως να φωτίζει τις καρδιές μας!

Οι μαθητές, το προσωπικό και η Διευθύντρια του
Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς

Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικές από τις πασχαλινές κατασκευές των μαθητών μας:

Ευχαριστούμε θερμά το Ψητοπωλείο «Σουβλάκια – Λευτέρης», για τη προσφορά ατομικών γευμάτων στους μαθητές του σχολείου μας. Οι μαθητές, το προσωπικό και η Διευθύντρια του
Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς, ευχόμαστε Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση στη διεύθυνση του καταστήματος.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΙΣΜΟΥ

Η Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού καθιερώθηκε να γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ και με σκοπό την ενημέρωση της παγκόσμιας κοινής γνώμης για τον αυτισμό και την ευαισθητοποίηση σχετικά με την ομαλή ένταξη των αυτιστικών ατόμων στην κοινωνία.

Τι είναι ο αυτισμός; Ο αυτισμός είναι ο γενικός όρος για μια ομάδα σύνθετων διαταραχών της ανάπτυξης του εγκεφάλου η οποία οδηγεί σε ποικίλες δυσκολίες και περιορισμούς στην διαμόρφωση γνωστικών λειτουργιών, στον τρόπο επικοινωνίας και την επεξεργασία των αισθητηριακών ερεθισμάτων. Ο αυτισμός είναι μια πολύπλοκη νευρο-ψυχιατρική διαταραχή, που εμποδίζει την ομαλή ανάπτυξη του ανθρώπου και απομονώνει τον πάσχοντα από τον υπόλοιπο κόσμο.Έτσι λοιπόν, κι εμείς σήμερα μιλήσαμε με τους μαθητές μας για τον αυτισμό, ενημερωθήκαμε και φτιάξαμε κατασκευές για να γιορτάσουμε την παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού.

Είδαμε τα παρακάτω βίντεο:

και φτιάξαμε την παρακάτω κατασκευή:

Οι μαθητές του τμήματος: Άγγελος Π., Θοδωρής Γ., Νίκος Τ., Δημοσθένης Π. και η δασκάλα του τμήματος: Πολυζοπούλου Παναγιώτα