ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

3 Δεκεμβρίου 2020

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

«Όλοι Ίσοι – Όλοι Διαφορετικοί»

Κάθε χρόνο μας δίνεται η δυνατότητα να αναστοχαστούμε, να προβληματιστούμε και να ενημερωθούμε για την αναπηρία που υπάρχει γύρω μας, στην τοπική μας κοινωνία, στη γειτονιά μας και στο σχολείο μας. Μας δίνεται η ευκαιρία να μάθουμε, να γνωρίσουμε και να έρθουμε πιο κοντά στην έννοια της αναπηρίας, στους ανθρώπους με αναπηρία. Η «αναπηρία» είναι μια λέξη τόσο γνώριμη αλλά και τόσο άγνωστη για πολλούς ανθρώπους! Όλοι ακούμε για την αναπηρία, τη βλέπουμε γύρω μας και πολλές φορές δεν ξέρουμε πώς να φερθούμε.

Στο πλαίσιο δράσεων ευαισθητοποίησης – με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία – η σχολική μας κοινότητα ετοίμασε μια παρουσίαση, συνοδευόμενη από ένα ερωτηματολόγιο (quiz) τα οποία είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα του σχολείου μας και μπορούν να βοηθήσουν τους μικρούς μαθητές να κατανοήσουν την αναπηρία.

Ευχαριστούμε την κ. Μαλέα Γεωργία – Ψυχολόγο του Σχολείου μας, που επιμελήθηκε την παρουσίαση και το τεστ!

Καλή πλοήγηση στην ιστοσελίδα μας!

3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία!

Η διευθύντρια του Σχολείου

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς, ευχαριστούν θερμά την κα. Ελευθερία Ρώμα και τον κ. Κυριάκο Φιλίνη, για την ευγενική χορηγία εκπαιδευτικού υλικού στο σχολείο μας.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς, ευχαριστούν για την ευγενική προσφορά τον κ. Παναγόπουλο Παναγιώτη (Ταπετσαρίες επίπλων), για την επιδιόρθωση βοηθητικού οργάνου φυσικοθεραπείας.

ΆΣΚΗΣΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΕΙΣΜΟΥ

Σήμερα, Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2020, πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού στο σχολείο μας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το φυσικό φαινόμενο του σεισμού, τα προληπτικά μέτρα αντιμετώπισής του και τους δόθηκαν οδηγίες για τις απαραίτητες ενέργειες πριν, κατά τη διάρκεια και έπειτα από ένα σεισμό.