ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Τετάρτη 24 Μαρτίου 2021 οι μαθητές του σχολείου μας τίμησαν την επέτειο της 25ης Μαρτίου παρουσιάζοντας τη γιορτή που ετοίμασαν. Απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν και χόρεψαν. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την άψογη εμφάνισή τους και σ’ όλο το προσωπικό του σχολείου που συμμετείχε και συνέβαλε στην υλοποίηση αυτής της όμορφης εκδήλωσης.

“ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ” ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΕΘΙΜΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΙΑΣ

Χώρα πλούσια σε παραδόσεις η Ελλάδα, δεν θα μπορούσε να μην πρωτοστατεί στα ήθη και στα έθιμα της περιόδου της Αποκριάς, αφού συνδέονται και με γιορτές της αρχαιότητας που συνέβαιναν εκείνη τη χρονική περίοδο οι οποίες αφομοιώθηκαν από τη χριστιανική παράδοση. Τα έθιμα σε κάθε γωνιά της χώρας συνδέονται άλλοτε με την ιστορία και τους θρύλους της κάθε περιοχής και άλλοτε πάλι αποτελούν απλώς μια αφορμή διαφυγής από την καθημερινότητα.

Από τα λίγα που διατηρούνται αυτούσια ως τις ημέρες μας, το γαϊτανάκι είναι ένας χορός που δένει απόλυτα με το χρώμα και το κέφι της Αποκριάς. Ένα υπέροχο «παιχνίδι», που περιλαμβάνει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά τα οποία είναι αναγκαία για μια ξέφρενη διασκέδαση. Χρώματα, κέφι και χιούμορ… πλέκονται μαζί με τις κορδέλες σε έναν χορό αγάπης και συμφιλίωσης με ιδιαίτερους συμβολισμούς.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Το φαινόμενο μελετήθηκε πρώτη φορά στη Νορβηγία από τον Dan Olweus. Σύμφωνα με τον Olweus, για να θεωρηθεί μια συμπεριφορά ως εκφοβισμός θα πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

• Να γίνεται συστηματικά (κατ’ επανάληψη)
  • Να γίνεται από πρόθεση
  • Να υπάρχει ανισορροπία δυνάμεων των εμπλεκομένων
  • Να έχει στόχο να πληγώσει κάποιον

Το σχολείο μας με αφορμή την πανελλήνια ημέρα της σχολικής βίας, πραγματοποίησε δραστηριότητές ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την αποφυγή της σχολικής βίας, με τη χρήση οπτικοακουστικών μέσων. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και συμμετείχαν σε ομαδικές κατασκευές με στόχο την ενίσχυση της συνεργασίας.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟς 2021-22

Οι εγγραφές μαθητών στην Α΄ Τάξη του Σχολείου μας, για το σχολικό έτος 2021-2022, θα πραγματοποιηθούν από τη Δευτέρα 1.03.2021 έως και 31.03.2021