Θεατρική παράσταση

Την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παρασταση “Ο ραφτάκος των λέξεων” . Η παράσταση ήταν βασισμένη στο ομόνυμο βιβλίο του Αντώνη Παπαθεοδούλου και ανέβηκε στη σκηνή απο τη θεατρική ομάδα “Μικρός Βορράς”. Μπορείτε να απολαύσετε την τρυφερη ιστορία στο βίντεο που ακολουθεί:

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία που μας εκανε δώρο τα εισητηρια.

Δημοσιεύθηκε την Σχολιάστε

Δράσεις για την Αγωγής της Υγείας μας.

Σε συνεργασία με το κέντρο υγείας Καστοριας, πραγματοποιήθηκαν οι δράσεις που περιγράφονται στη συνέχεια:

Στην πρώτη συνάντηση με θέμα “Υγεία και περιβάλλον” οι μαθήτες μας έμαθαν απο πού και πώς παίρνουμε τις τροφές. Το θέμα της δεύτερης συνάντησης ήταν “διατροφική αγωγή” και σε αυτην οι μαθητές έμαθαν να αναγνωριζουν ποιες τροφές είναι υγιεινές και ποιες όχι. Κατά τη διάρκεια της τρίτης συνάντησης “δόντια γερά-στοματική υγεία και διατροφή”, πραγματοποιήθηκε και ενδοδοντικός έλεγχος από την οδοντίατρο του κέντρου υγείας Καστοριάς κ. Βελισαρίδου. Τέλος, στην τέταρτη συνάντηση με θέμα “πρώτες βοήθειες για παιδιά “, οι μαθητές έμαθαν να δέχονται πρώτες βοήθειες σε μικροτραυματισμους.

Επίσκεψη στελεχών της Εκπαίδευσης

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου επισκέφθηκαν το σχολείο μας η Περιφερειακή Διευθύντρια Πρωτοβαθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας Κ. Παπαδοπούλου Δεσποινα , ο Διευθυντης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Καστοριάς κ. Ξανθοπουλος Αναστάσιος. Μαζί τους ήταν και ο κ. Σεμασιώτης Παναγιώτης μέλος του Συλλόγου Σκλύρηνσης κατα πλάκας Νομου Καστοριάς και μέλος του Σωματείου Αμεα Καστορια “Κοιτάω μπροστά”

Η επίσκεψη τουςπραγματοποιήθηκε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία και συζητήσαμε πολλά θεματα που απασχολούν εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές.

Παγκόσμια Ημερα Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία υλοποιήσαμε ποικίλες δράσεις σε τρεις διαφορετικές ημέρες. Πιο συγκεκριμένα:

1. Επισκεφθήκαμε το Δημαρχείο της Καστοριάς όπου εκφράσαμε τα αιτήματα μας σε εκπροσώπους της δημοτικής αρχής.

2. Καλέσαμε τους φίλους μας απο τα τμήματα Α1, Α2, Γ1 &Γ2 του 9ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς και παίξαμε βιωματικά παιχνίδια μαθαίνωντας για την αναπηρία.

3. Επισκεφθήκαμε το Πειραματικό σχολείο Καστοριάς . Εκεί μας ξενάγησαν στους χώρους του σχολείου, παίξαμε χορεύοντας στο γυμναστήριο και περασαμε λίγη ώρα στις σχολικές αίθουσες κάνοντας νέους φίλους.

Το βιντεο που ακολουθεί …τα λέει καλύτερα !