ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΗΜΕΡΑΣ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2021

Με κεντρικό μήνυμα «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο»  εορτάστηκε φέτος για 18η συνεχόμενη χρονιά σε πάνω από 170 χώρες στον κόσμο η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο INSAFE/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προσφέρει την ευκαιρία να αναδειχθούν οι θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνηθεί ο ρόλος που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας. Την ευθύνη οργάνωσης του εορτασμού στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας που σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο διοργάνωσε διαδικτυακή εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν περισσότεροι από 25.000 μαθητές και εκπαιδευτικοί.

Την εκδήλωση χαιρέτισε η Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Ζέτα Μακρή  η οποία αναφέρθηκε στον καταλυτικό ρόλο που διαδραμάτισε η πανδημία στον ψηφιακό μετασχηματισμό στην εκπαίδευση και στην αναγκαιότητα το σύγχρονο σχολείο να συμβάλλει τα μέγιστα στην επιμόρφωση των μαθητών για θέματα ασφαλούς πλοήγησης.

Τα παιδιά του Πάνελ Νέων του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ έστειλαν το μήνυμά τους στους συνομηλίκους τους μέσω ενός βίντεο που δημιούργησαν με συμβουλές ασφαλούς και ποιοτικής  χρήσης ιδιαίτερα εν καιρώ πανδημίας.

ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ‘ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ

‘Οι μαθητές του 3ου τμήματος του σχολείου μας αποφάσισαν να στείλουν το καθιερωμένο γράμμα στον Άη Βασίλη. Έτσι λοιπόν, πήραν μολύβια και μαρκαδόρους και γέμισαν το φάκελο με ευχές, επιθυμίες και ζωγραφιές. Οι μαθητές έγραψαν με καθαρά κι όμορφα γράμματα το ονοματεπώνυμο τους πάνω στους φακέλους με την ευχή να φτάσουν στον προορισμό τους. Τα γράμματα, με τη βοήθεια της διευθύντριάς μας, έφτασαν στο κόκκινο γραμματοκιβώτιο των ελληνικών ταχυδρομείων. Μετά από λίγο διάστημα είχαμε μάλιστα και απάντηση. Το μήνυμα διαβάστηκε στους μικρούς μαθητές μας! Η χαρά τους ήταν απερίγραπτη!!!

Η δασκάλα του τμήματος,
Πολυζοπούλου Παναγιώτα

και οι μικροί μαθητές μας,
Άγγελος, Δημοσθένης, Θοδωρής, Νίκος.

Η Νέα Χρονιά ξεκίνησε κάτω από  πολύ θετικές συνθήκες,  καθώς παραλάβαμε στο σχολείο μας νέο παιδαγωγικό υλικό απαραίτητο για τη διευκόλυνση  της μαθησιακής διαδικασίας.

Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμαρχο κ. Κορεντσίδη και τον πρόεδρο της Α/θμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Καστοριάς κ. Στυλιάδη, για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα του σχολείου μας.

Εκ μέρους του Συλλόγου Προσωπικού

Η δ/ντρια του Σχολείου

Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων  και Κηδεμόνων του 9ου Δημοτικού Σχολείου που  πρόσφερε και στους δικούς μας μαθητές μία ατομική βασιλόπιτα κι ένα αναμνηστικό δώρο.

Η συμπερίληψη των μαθητών μας σε μια δική τους δράση, ήταν μια γενναιόδωρη κ ευχάριστη έκπληξη,  αλλά και απόδειξη ότι καθημερινά γίνονται βήματα για μια κοινωνία αποδοχής.

Εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και του Προσωπικού του σχολείου μας, τους ευχαριστούμε θερμά και τους ευχόμαστε να έχουν μια δημιουργική χρονιά με ελπίδα και προσωπική ευτυχία.

Η Δ/ντρια του σχολείου

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ 2021

Σήμερα Δευτέρα 1-02-2021 κόψαμε τη Βασιλόπιτα για τους μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας και γιατα νήπια και το προσωπικό του Ειδικού Νηπιαγωγείου.

Οι τυχεροί, που βρήκαν το φλουρί  είναι : Ο Θεόδωρος Γ. μαθητής της Γ΄ τάξης και από το προσωπικό η κ. Ίτσκου Μαρία (ΕΒΠ).

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Δράμα Μαρία που  έφτιαξε και πρόσφερε  με όλη της την αγάπη  τα βασιλοπιτάκια των μαθητών και νηπίων  καθώς και τη βασιλόπιτα του προσωπικού.

Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων των σχολείων μας , για τα δώρα που προσέφερε στους τυχερούς.

Και του χρόνου!