ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Την Τετάρτη 18 Μαϊου 2022 και ώρα 10.00 π.μ. υλοποιήθηκε στο σχολείο μας μια δια ζώσης επιμορφωτική συνάντηση γονέων, με θέμα: «Ενδυναμώνοντας την επικοινωνία Οικογένειας –Σχολείου».

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Καστοριάς «Διέξοδος».

Ευχαριστούμε θερμά την «Διέξοδο» και ιδιαίτερα την κα. Παπαναούμ Βασιλική- Κοινωνική Λειτουργό, για την αποδοχή της πρότασης επιμόρφωσης και την παρουσίαση του θέματος.

Το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Σχολείου

Η Διευθύντρια και το Εκπαιδευτικό Προσωπικό της σχολικής μας μονάδας ευχαριστούμε θερμά και συγχαίρουμε συμπολίτισσά μας-επιχειρηματία, που δώρισε στο σχολείο μας ένα φωτοτυπικό μηχάνημα σε άριστη κατάσταση. Η πολύτιμη προσφορά θα διευκολύνει σημαντικά το έργο της εκπαιδευτικής μας διαδικασίας. Τοποθετήθηκε στο σχολείο μας την πιο κρίσιμη και κατάλληλη στιγμή, καθώς μείναμε χωρίς μηχάνημα αυτή την περίοδο της αυξημένης γραφειοκρατίας, αντί να παραμείνει σε μια αποθήκη ή να βρεθεί σε κάδο ανακύκλωσης!

Επίσης ευχαριστούμε τον κ. Δημήτρη Στυλιάδη , πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Π.Ε. Καστοριάς, για την άμεση ανταπόκριση και τη συμβολή του στη συντήρηση του μηχανήματος πριν παραδοθεί στο σχολείο μας!

Τίποτα δεν είναι για πέταμα, μια δωρεά μπορεί να πιάσει τόπο και να βοηθήσει τη λειτουργία ενός σχολείου!

Η διευθύντρια του Σχολείου

H ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Την Παρασκευή 6 Μαϊου 2022 υποδεχτήκαμε τις μητέρες στο Σχολείο μας!

Οι μαθητές μας, με χαρά και ανυπομονησία τις περίμεναν, για να προσφέρουν τα γλυκά που έφτιαξαν την προηγούμενη ημέρα, για να διασκεδάσουν και να μοιραστούν όμορφες δημιουργικές στιγμές.

Φτιάξανε κάρτες για τη «μανούλα», μέσα στην τάξη, με τη βοήθειά τους! Τα παιδιά έφτιαξαν με την κα Δώρα Βόλτση το μαγικό φίλτρο της Αγάπης κι έδωσαν το σύνθημα για να ξεκινήσει το παραμύθι…. Ακούσανε το παραμύθι: Θα σ’αγαπώ ό,τι κι αν γίνει, που διάβασε η κα Δασκαλάκη Βασιλική, κοινωνική λειτουργός του σχολείου μας.

Τέλος όλοι τραγούδησαν και χόρεψαν.

Η συγκίνηση και η χαρά δεν περιγράφονται με λέξεις…!

Ήταν μια όμορφη γιορτή αφιερωμένη στη γλυκιά μανούλα που έχει πάντα μια μεγάλη αγκαλιά!

Αφιερώνουμε σ όλες τις μανούλες το παρακάτω ποίημα:

Είπαν του ήλιου «γιορτάζει η μάνα»

κι εκείνος βάλθηκε με φως τη γη να ντύνει.

Είπαν της θάλασσας «γιορτάζει η μάνα»

κι αμέσως έγινε η φουρτούνα γαλήνη.

Το ‘μαθαν τα πουλιά, «γιορτάζει η μάνα»

και το τραγούδι τους ξεχείλισε πλημμύρα.

Το ‘μαθαν τα άνθη, «γιορτάζει η μάνα»

και μοσχοβόλησε η πλάση χίλια μύρα.

Τ’ άκουσε η βροχή, αλλά δεν έκλαψε,

δάκρυ δεν κάνει να κυλήσει αυτή τη μέρα.

Τ’ άκουσε ο ουρανός κι άνοιξε διάπλατα,

πείτε ευχές, μύριες ευχές για τη μητέρα…

(Η Μάνα, στίχοι Γεώργιου Μαρτινέλλη).

Οι μαθητές, το εκπαιδευτικό προσωπικό και η διευθύντρια ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γιάννη Σαράφη που δέχτηκε την πρόσκληση μας. Ο χρόνος που διέθεσε συνέβαλε σημαντικά στην όμορφη μουσική έκπληξη που ετοίμασε το σχολείο για τις μητέρες. Συνόδευσε με το κλαρίνο του τη δασκάλα μας Θεοδώρα Βόλτση που έπαιξε κιθάρα και τραγούδησε δύο όμορφα τραγούδια.

Ευχαριστώ θερμά όλο το προσωπικό του Σχολείου, που συνέβαλε στην υλοποίηση αυτής της γιορτής: τις δασκάλες, το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό και το ειδικό βoηθητικό προσωπικό που προετοίμασαν τις δράσεις, τους εκπαιδευτικούς που ασχολήθηκαν με το τεχνικό μέρος της γιορτής και το στήσιμο του χώρου και την κα Χρυσούλα που εξασφάλισε την καθαριότητα του χώρου.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Οι μαθητές/τριες, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μας μονάδας ευχαριστούμε θερμά την εταιρεία Public Group για την ευγενική προσφορά της οικοσκευές (κλιματιστικά, πλυντήριο πιάτων και τοστιέρα) και ηλεκτρονικών ειδών (τάμπλετ) προς το σχολείο μας. Επίσης τους ευχαριστούμε θερμά και  για την προσφορά βιβλίων προσαρμοσμένων στις εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών/τριών του σχολείου μας.
            Επίσης ευχαριστούμε θερμά τους ανθρώπους της οργάνωσης «Δεσμός» για την ευαισθησία τους και το ρόλο τους ως συνδετικός κρίκος με τη σχολική μας μονάδα.

Η πολύτιμη προσφορά όλων των παραπάνω, θα διευκολύνει σημαντικά το έργο της εκπαιδευτικής μας διαδικασίας και θα συμβάλλει στην ποιοτική αναβάθμιση της εκπαίδευσης που παρέχουμε στους μικρούς μας μαθητές.

Είμαστε ευγνώμονες για την πολύτιμη βοήθειά σας κι ευελπιστούμε και στο μέλλον στη συνέχιση αυτής της συνεργασίας προς όφελος της εκπαιδευτικής κοινότητας του Σχολείου μας.