Δημοσιεύθηκε την Σχολιάστε

3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 είχαμε την χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο τα αδέρφια των μαθητών μας, τα οποία κατόπιν πρόσκλησης μας με χαρά παραβρέθηκαν στο χώρο του ειδικού σχολείου. Οι στόχοι της δράσης επετεύχθησαν. Τα αδέρφια γνώρισαν τους συμμαθητές, το προσωπικό, την λειτουργία του σχολείου και το πρόγραμμα που ακολουθούν τα αδέλφια τους μέσα σε αυτό, σε μια προσπάθεια σύνδεσης και βαθύτερης κατανόησης του κόσμου της ειδικής αγωγής. Επιπλέον, υπήρξε πληροφόρηση για τα είδη της αναπηρίας και ευαισθητοποίηση για τον αυτισμό μέσω γόνιμης συζήτησης, παρακολούθηση video και παραμυθιών. Οι μαθητές του σχολείου μας και τα αδέρφια τους πέρασαν χρόνο μαζί, επιδεικνύοντας συνεργασία και ομαδικότητα και αναπτύσσοντας κοινωνικές δεξιότητες μέσω χριστουγεννιάτικων κατασκευών και παιχνιδιών. Τα αδέρφια των μαθητών μας μοιράστηκαν μεταξύ τους συναισθήματα και εμπειρίες, ενώ τέλος συζητήσαμε για την διαφορετικότητα και την αποδοχή. Το μήνυμά τους “Όλοι οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί αλλά μέσα μας έχουμε καρδιά ” αποτυπώθηκε στην αφίσα που έφτιαξαν ως αναμνηστικό της επίσκεψης τους στο χώρο του ειδικού Δημοτικού σχολείου Καστοριάς. Τους ευχαριστούμε θερμά!