^Επιστροφή στην Κορυφή

Προγράμματα 14-15

•        Κοινωνική προσαρμογή-Κοινωνική εργασία (Συστηματική υποστήριξη των μαθητών και των οικογενειών τους. Συνεργασία με          κοινωνικούς φορείς, υπηρεσίες, συλλόγους κ.ά.).
  •        Εξειδίκευση στην κινητικότητα και στον προσανατολισμό μέσα από εκπαιδευτικές επισκέψεις στην πόλη.
  •        Πρόγραμμα εναλλακτικού συστήματος επικοινωνίας (χρήση εικόνων) για μαθητές με αυτισμό.
  •        Πρόγραμμα ατομικής υγιεινής ? αυτοεξυπηρέτησης (πλύσιμο χεριών, δοντιών, λουτρό όταν χρειάζεται, ένδυση, υπόδηση, εκμάθηση    χρήσης τουαλέτας).
  •        «Τηλεκπαίδευση με Νόημα». Πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης (για κωφούς και βαρήκοους μαθητές) - Χρήση Ελληνικής Νοηματικής
  •        Πρόγραμμα διατροφής «Τρώω υγιεινά, μεγαλώνω σωστά»
  •        Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Κουζίνας (εκμάθηση καθημερινών δεξιοτήτων, στρώσιμο τραπεζιού, πλύσιμο πιάτων, προετοιμασία και  παρασκευή απλών γευμάτων-όλα αυτά γίνονται στο χώρο εστίασης)
  •       «Συνεκπαίδευση μαθητών με ΕΕΑ, με μαθητές του γενικού σχολείου» Διασχολικό πρόγραμμα με το 9ο Δημοτικό. Μαθητές του ειδικού  σχολείου παρακολουθούν μαθήματα στις ίδιες αίθουσες και συμμετέχουν σε κοινές δράσεις με τα παιδιά του συστεγαζόμενου δημοτικού.
  •       «Γινόμαστε φίλοι». Πρόγραμμα κοινωνικής ένταξης και ανάπτυξης φιλίας με τους μαθητές του γενικού σχολείου (του 9ου Δημοτικού).  Βράβευση και χρηματοδότηση Προγράμματος από το «Ίδρυμα Ι. Λάτση»
  •       Πρόγραμμα Μετάβασης από το Ειδικό Νηπιαγωγείο στο Ειδικό Δημοτικό και από το Ειδικό Δημοτικό στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άργους Ορεστικού.
  •       «Θεραπευτική ιππασία». Διασχολικό με το Ειδικό Νηπιαγωγείο.