^Επιστροφή στην Κορυφή

Προγράμματα 13-14

•          Λογοθεραπεία (αποκατάσταση γλωσσικής επικοινωνίας-ανάπτυξη λεξιλογίου και εννοιών).
  •          Εργοθεραπεία
  •          Κοινωνική εργασία (Συστηματική υποστήριξη μαθητών και των οικογενειών τους).
  •          Ειδική Φυσική Αγωγή (ψυχοκινητικότητα)
  •          Χρήση εξειδικευμένου λογισμικού Η/Υ
  •          Εξειδίκευση στην κινητικότητα και στον προσανατολισμό μέσα από εκπαιδευτικές επισκέψεις στην πόλη.
  •          Λεπτής και αδρής κινητικότητας
  •          Μουσικοκινητική αγωγή-Kindermusic
  •          Εναλλακτικού συστήματος επικοινωνίας (χρήση εικόνων) για μαθητές με αυτισμό.
  •          Εκπαιδευτική κουζίνα (εκμάθηση καθημερινών δεξιοτήτων, στρώσιμο τραπεζιού, πλύσιμο πιάτων)
  •          Πρόγραμμα ατομικής υγιεινής ? Αυτοεξυπηρέτησης (ένδυση-υπόδηση)
  •          Συμβουλευτική γονέων-Ψυχολογική Υποστήριξη
  •          Συνεργασία με κοινωνικούς φορείς, υπηρεσίες, συλλόγους κ.ά.
  •          Πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης (για κωφούς και βαρήκοους μαθητές) με το Σχολείο Κωφών Πανοράματος Θεσσαλονίκης-Χρήση Νοηματικής
  •          Πρόγραμμα καλλιέργειας κήπου «Σπορείο-Σχολικός κήπος»
  •          Πρόγραμμα διατροφής
  •          Πρόγραμμα μετάβασης από το Ειδικό Νηπιαγωγείο στο Ειδικό Δημοτικό και από το Ειδικό Δημοτικό στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ  Καστοριάς.
  •          Πρόγραμμα συνεκπαίδευσης και κοινών δράσεων με τα συστεγαζόμενα σχολεία.
  •          Πρόγραμμα κοινωνικής ένταξης και φιλίας με τους μαθητές του γενικού σχολείου «Γινόμαστε φίλοι».